Jak čistit

Perfektně čisté koberce a čalounění

Pokud máte malé dítě, vlastníte domácí zvíře nebo je Vaše dítě náchylné k alergiím, je pravidelné čištění koberců a čalounění sedaček nezbytnou samozřejmostí.

Koberec je totiž jedním z největších rezervoárů prachu a roztočů.

Roztoče, mikroskopičtí tvorové, kterým se velice daří zejména ve znečištěném koberci, čalounění, tkanině či potahu, způsobují celou řadu zdravotních problémů.

K co nejvyšší možné ochraně a vyvarování se alergických reakcí se doporučuje provádět důkladné čištění koberce, sedacích souprav, matrací a jiného čalouněného nábytku alespoň 1 nejlépe 2x za rok, což je minimum. Pravidelné čištění hubí roztoče a oživuje původní vzhled a barvu koberce a čalounění.

Ciisteni-kobercu-a-calouneni

Vyčistit koberec pomocí speciálního čisticího stroje a prostředku zvládnete i sami.

Čističe koberců pro domácí použití využívají extrakční metodu čištění a obsluha stroje je velice jednoduchá. Také čisticí stroj na koberce můžete běžně zapůjčit.

Extracni-cisteniExtrakční čištění je čištění mokrou cestou – čisticí stroj vhání do čištěného materiálu pod přiměřeným tlakem teplou vodu s čistícím prostředkem a následně ji ihned vysává zpět do sběrného zásobníku. Výsledkem je důkladné odstranění prachu, mechanických nečistot, roztočů a nepříjemných pachů.

Vyčistit koberec a čalounění můžete samozřejmě nechat i od profesionálů.


K profesionálními čištění koberců se používají metody:

1. Extrakční metoda čištění koberců

Čištění mokrou cestou – do čištěné látky je pod tlakem vstřikována vlažná voda s čisticím prostředkem a následně je ihned vysávána zpět do sběrné nádoby. Uvolňování a odstraňování nečistot probíhá v jednom pracovním kroku. Při požití čističů koberců je zbytková vlhkost velmi nízká (3,8 %), a proto jsou podlahy rychle opět pochozí. Jednotlivé stroje této kategorie se vzájemně odlišují objemem nádoby na čistou a znečištěnou vodu a svými výkony.

2. Kartáčová metoda čištění koberců

Strojový způsob čištění koberců rotačními kartáči – čisticí stroj pracuje na bázi dvou, proti sobě rotujících kartáčů, mezi něž je vháněna voda s čistícím prostředkem. Zbytková vlhkost je rovněž nízká. Současně dochází, díky jedinečnému systému rotace obou kartáčů, k oživení vzhledu koberce – proti sobě rotující kartáče napřimují kobercové vlákno z obou stran.

3. Čištění koberců suchou pěnou

Čištění koberců prostředkem, který vytváří suchou pěnu a pomocí speciálního čisticího stroje. Koberce jsou po vyčištění velmi málo vlhké.